f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

STYLOWY FACET: Sposób na siniaki i inne kontuzje

czwartek, 10 września 2009

Sposób na siniaki i inne kontuzje

Na urlopie chcesz nadrobić zaległości spowodowane siedzącym trybem życia. A to sprzyja stłuczeniom i przeciążeniom mięśni.

Nieprzygotowane do większego wysiłku fizycznego mięśnie, stawy i ścięgna łatwiej ulegają urazom. Dlatego zanim wybierzesz się na sportowy urlop, popracuj trochę nad kondycją: biegaj, rób ćwiczenia rozciągające. Zacznij chociaż tydzień przed wyjazdem. I pamiętaj o obowiązkowej rozgrzewce przed grą w siatkówkę czy forsowną jazdą na rowerze. A co zrobić, gdy zdarzy się jakaś kontuzja?

Potłuczenia
To bardzo powszechne urazy, które najczęściej są spowodowane upadkiem lub uderzeniem. W chwili urazu drobne naczynia znajdujące się pod skórą pękają. Krew, która się w nich znajdowała, wylewa się do okolicznych tkanek, a to wywołuje obrzęk i zasinienie skóry. Skóra nad siniakiem nie ulega uszkodzeniu, ale zmienia barwę. Początkowo jest czerwona, potem sina, następnie żółtawa lub bladozielona. Zmiana barwy chorego miejsca to efekt powolnego wchłaniania do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi.Większość siniaków goi się samoistnie w ciągu 7–10 dni. Warto jednak przyśpieszyć ten proces i uśmierzyć ból. Zaraz po wypadku trzeba przyłożyć zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Po upływie doby połóż na potłuczone miejsce ciepły, wilgotny kompres. To rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń. Gojenie stłuczeń przyśpiesza maść zawierająca arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.
Zapamiętaj! Jeśli siniak jest rozległy i z dużym obrzękiem, bardzo boli i nie goi się, idź do lekarza. Silne stłuczenie głowy może być przyczyną wewnętrznych krwiaków lub nawet uszkodzeń kości czaszki. Jeśli ból głowy nie ustępuje i towarzyszą mu mdłości, można podejrzewać wstrząśnienie mózgu. Niebezpieczne są też upadki na biodro, kolano czy pupę. W kręgosłupie może dojść do zgniecenia kręgu, jego pęknięcia lub przemieszczenia. Ból będzie się pojawiał okresowo, przy pewnych ruchach. Stłuczenie kolana może się zakończyć uszkodzeniem łąkotki lub tzw. wodą w kolanie, czyli wysiękiem do wnętrza stawu.Groźne są potłuczenia, do których dochodzi pod wpływem alkoholu. Jeśli przesadziliśmy z piciem, mamy luki w pamięci, a rano boli nas głowa (ale nie z powodu kaca), noga lub łokieć, lepiej iść do lekarza. „Znieczulenie”, któremu poddaliśmy organizm, może maskować poważne kontuzje.

Przeciążenie mięśni
Może mieć postać łagodną lub ostrą. Pierwsza pojawia się, gdy mięsień został nadmiernie rozciągnięty, np. niespodziewanym szarpnięciem lub długim przeciążeniem, m.in. wskutek ciężkiej pracy fizycznej, intensywnego treningu. Objawem przemęczenia mięśni jest ból, który mija po kilku dniach. Pojawia się, bo pod wpływem nadmiernego wysiłku mięśniom brakuje elektrolitów i wody. To sprzyja zatrzymywaniu w nich produktów przemiany materii i tworzeniu się kwasu mlekowego. Ulgę przynosi gorąca kąpiel i masaż mięśni, bo pobudzają krążenie krwi i przyśpieszają usuwanie toksyn.Ostremu przeciążeniu towarzyszy utrata siły, ograniczone poruszanie, obrzęk i wewnętrzny wylew.
Zapamiętaj! Ostre przeciążenie mięśni łatwo pomylić ze skręceniem stawu, więc lepiej poradzić się lekarza, co należy zrobić. W obu przypadkach konieczne jest zaprzestanie intensywnych ćwiczeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz