f546519a9f72618bb5b13e65a09ad44a

STYLOWY FACET: Forma olimpijczyka: co pomaga nam dbać o sprawność fizyczną

poniedziałek, 18 lutego 2013

Forma olimpijczyka: co pomaga nam dbać o sprawność fizyczną

Polacy coraz więcej czasu poświęcają na ćwiczenia fizyczne. By wytrwać w tym postanowieniu, potrzebują dodatkowej motywacji, którą bywa... muzyka dobrze dobrana do ćwiczeń.

W ubiegłym roku niemal trzy czwarte (dokładnie: 71 procent) Polaków przynajmniej raz w tygodniu podejmowało jakąś formę aktywności fizycznej. W tym roku stawiamy sobie poprzeczkę nieco wyżej: już 85 procent ankietowanych deklaruje, że chce ćwiczyć przynajmniej raz w tygodniu, a ponad jedna trzecia twierdzi, że będzie to robić trzy razy w tygodniu lub częściej.

Ale co nami powoduje? Badania zlecone przez firmę Sony przy okazji wejścia na rynek pierwszego w historii wodoodpornego odtwarzacza mp3 WALKMAN® NWZ-W273 wykazały, że nasz entuzjazm dla ćwiczeń nie wynika tylko z troski o zdrowie i smukłą sylwetkę. Co trzeci Polak ma nadzieję, że jeśli będzie więcej ćwiczył, stanie się bardziej atrakcyjny dla swojego partnera; niemal co dziesiąty (8 procent badanych) zainspirował się wydarzeniami sportowymi i marzy o tym, żeby wyglądać jak olimpijczyk.

Mając takie ambicje, możemy potrzebować dodatkowej motywacji, zwłaszcza że w ubiegłym roku dwie trzecie (64 procent) osób deklarujących chęć regularnego ćwiczenia nie zdołało dotrzymać tego postanowienia; co gorsza, jedna trzecia wróciła do dawnego stylu życia już w styczniu.

Dodatkowa motywacja jest na wyciągnięcie ręki: okazuje się, że kiedy słuchamy muzyki, ćwiczymy dłużej – nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dlatego firma Sony stworzyła specjalny, wodoodporny odtwarzacz WALKMAN®, którego można używać przy uprawianiu niemal każdego sportu.

Badania wykazały, że odpowiednio dobrana muzyka zwiększa wytrzymałość i zmniejsza odczuwanie wysiłku w czasie ćwiczeń. Przykładowo, słuchanie muzyki zwiększyło wytrzymałość poddanej badaniom grupy australijskich triathlonistów o 15 procent, a wydajność energetyczną o 1 do 3 procent. Oznacza to, że byli oni w stanie pokonać większy dystans w tym samym czasie.

NWZ-W273
– Słuchanie muzyki sprawia, że czerpiemy więcej korzyści z każdego treningu. To z kolei oznacza, że szybciej ujrzymy efekty naszego wysiłku – tłumaczy Khim Lynn Tan, menedżer produktu na Europę w firmie Sony. – A to najlepsza droga do tego, aby się nie zniechęcić i nie zrezygnować z noworocznych postanowień. Nowego, całkowicie wodoodpornego odtwarzacza WALKMAN® NWZ-W273 można używać wszędzie: na siłowni, na basenie, na bieżni… I mimo jego kompaktowych rozmiarów wszędzie można cieszyć się jakością dźwięku, jakiej oczekuje się od produktów firmy Sony. Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz, możesz teraz podłożyć pod swoją aktywność własną ścieżkę dźwiękową, która doda ci sił, wzmocni motywację i pozwoli ćwiczyć choć trochę dłużej.

Badania ankietowe przeprowadzono na grupie liczącej 6 tysięcy osób. Pytania dotyczyły motywacji do planów uprawiania ćwiczeń fizycznych w 2013 r. Badania wykazały, że większość ludzi potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby wytrwać w takich postanowieniach i osiągnąć zamierzone cele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz